Fokus Praha vydal knihu Fenomén slyšení hlasů

Fokus Praha vydal ve své edici Marco Cavallo knihu Fenomén slyšení hlasů, český překlad publikace The Voice Inside, jejímž autorem je Paul Baker, zakládající člen hnutí slyšení hlasů v Anglii a mezinárodního hnutí slyšení hlasů INTERVOICE. Kniha přináší komplexní vhled do problematiky slyšení hlasů. Nečiní tak však z pohledu tradiční psychiatrie, považující slyšení hlasů bez zjevné fyzikální příčiny za sluchovou halucinaci a příznak duševní nemoci. Naopak se snaží tento fenomén nahlížet v širším, sociálně-psychologickém kontextu, a představit ji prostřednictvím zkušeností samotných slyšitelů hlasů a lidí, kteří se jim snaží pomáhat.

„Jedním z hlavních důvodů pro její sepsání bylo ukázat, že mnoho lidí, kteří slyší hlasy, je dobře zvládá a považují je za pozitivní součást svých životů,“ píše v úvodu Paul Baker. I díky jeho knize mohou lidé se zkušeností se slyšením hlasů sdílet své prožitky a být součástí širší komunity. Ta se postupně rozvíjí i v České republice. Významný podíl na tom má také Adi Hasanbašić, psycholog a case manažer Centra duševního zdraví pro Prahu 8, který české vydání knihy inicioval a do knihy doplnil kapitolu o hnutí Slyšení hlasů v České republice.

Vydání knihy Fenomén slyšení hlasů finančně podpořily Magistrát hlavního města Prahy a Ministerstvo zdravotnictví ČR. Knihu je možné si stáhnout zdarma (ve formátu PDF či jako audioknihu) nebo za dobrovolný finanční příspěvek zde.

Po publikacích Svoboda především, Za zdmi a Cesta k zotavení jde v pořadí již o čtvrtý titul vydaný v edici Marco Cavallo. V té Fokus Praha přibližuje veřejnosti knižní tvorbu přinášející nový inspirativní vhled do problematiky psychiatrické péče a duševního zdraví.

Křest knihy Fenomén slyšení hlasů proběhl ve středu 20. 10. 2021 v žižkovské kavárně Pracovna & Laskafe za účasti Paula Bakera a dalších hostů.

Přejít nahoru